Mbo- en hbo-studenten werken in Emmen samen aan digitale oplossingen tegen eenzaamheid

Afbeelding
Greenwise Campus

In het Lab Maatschappelijke Vraagstukken in Emmen werken studenten, docenten en professionals samen aan actuele maatschappelijke thema’s binnen zorg en welzijn. Daar organiseerden het practoraat Zorg & Technologie van DNA (DCTerra, Noorderpoort en Alfa-college), de Ad Sociaal Werk van NHL Stenden en de Greenwise Campus een mini-hackathon. Met dit keer als vraagstuk: digitalisering als kans tegen eenzaamheid.

Het Lab Maatschappelijke Vraagstukken zit in het Innovatiecentrum van Greenwise Campus in Emmen. Daar kwamen studenten en docenten vanuit verschillende disciplines bij elkaar tijdens de mini-hackathon. Een student Maatschappelijke Zorg (mbo): “Het was fijn om als mz’er met de studenten van Sociaal Werk ervaringen uit te wisselen. Toen de it'ers erbij kwamen, ontstonden er écht goede ideeën. Ik vond het veel leuker dan ik had verwacht. Wat mooi dat we met zulke maatschappelijke thema's bezig zijn en het toch laagdrempelig aanvoelt.”

Samenwerken

De studenten van de Ad Sociaal Werk van NHL Stenden werken in dit vraagstuk in vijf groepen, elk met een eigen doelgroep. De studenten van de opleidingen Maatschappelijke Zorg en Software Developers van DCTerra sluiten daarbij aan om het probleem vanuit verschillende invalshoeken te begrijpen. Daarna gaat elke groep aan de slag met het bedenken van oplossingen vanuit hun eigen vakgebied.

Een student Sociaal Werk blikt terug: “We vonden het moeilijk om op gang te komen. Het gesprek aangaan en doorvragen bleek toch wel lastig. De begeleiding daarbij was prettig. Daarna kwamen er echt goede overleggen tot stand. Het was inspirerend om in zo’n omgeving ook met andere studenten samen te werken.”

Afbeelding
Greenwise Campus

Aan het einde presenteren de groepen hun ideeën in korte pitches. Tijdens de presentaties worden complimenten én kritische vragen gedeeld. Studenten inspireren elkaar zichtbaar: “Door de inzichten uit de andere pitches hebben we echt nieuwe dingen opgehaald waar we zelf niet aan hadden gedacht. Ik heb hierdoor heel veel nieuwe ideeën opgedaan die ik wil toepassen in de praktijk. Ik vind het mooi dat ons werk als student serieus genomen wordt en dat onze boodschap wordt doorgegeven aan organisaties, die daarmee verder kunnen.”

Waardevolle ontmoetingen

De hackathon levert niet alleen nieuwe ideeën op, maar ook waardevolle ontmoetingen. Studenten noemen het leerzaam én leuk: “Het was gewoon gezellig. Het was goed georganiseerd en zag er mooi uit. We worden echt uitgedaagd. Ik zou graag willen dat dit een vervolg heeft, om er nog dieper in te duiken. Ik wil graag weten wat dit uiteindelijk op gaat leveren.” Ook de docenten waren trots: “Als docent ben ik heel erg trots dat deze kruisbestuiving heeft plaatsgevonden. In de praktijk gaan jullie elkaar ook tegenkomen. Als ik zie hoe jullie vandaag met elkaar in gesprek zijn geweest, krijg ik een glimlach op mijn gezicht.”

Van elkaar leren

De samenwerking smaakt naar meer. Ook bij een volgende stap sluiten de studenten van DCTerra weer aan. Samen werken we toe naar een structurele samenwerking tussen mbo en hbo om de verschillende werelden dichter bij elkaar te brengen en van elkaar te blijven leren.

Sustainable Development Goals

Dit nieuws draagt bij aan...