Studieopbouw Leraar Omgangskunde deeltijd
Tijdens de deeltijdopleiding tot leraar Omgangskunde volg je acht modules die je zelf als bouwstenen combineert.

De eerste twee modules vormen samen de propedeuse. De laatste modules gaan over het functioneren als docent in de praktijk en als professional in een onderwijsorganisatie. Je kiest daarbij een afstudeerrichting voor het algemeen vormend onderwijs (avo) of het beroepsonderwijs (bo). NHL Stenden biedt de mogelijkheid om je meer op vmbo of meer op mbo te richten.
In de propedeusefase van de hbo Leraar Omgangskunde deeltijd volg je twee modules: oriëntatie op onderwijs en beroep, en basis vakgebied. In de module oriëntatie op onderwijs en beroep maak je kennis met de actuele wereld van het onderwijs. Deze module helpt je om een realistisch beeld te vormen van het hedendaagse onderwijs en de rol van een vakdocent daarin. De module basis vakgebied geeft je de basiskennis van het vakgebied. Je krijgt een duidelijk beeld van wat het inhoudt om Leraar Omgangskunde te zijn. Je start niet vanaf nul; je bouwt voort op wat je al weet en kunt.
In de hoofdfase van de deeltijdopleiding Docent Omgangskunde werk je aan vier modules die je voorbereiden op het docentschap: verdieping vakgebied, pedagogiek, vakdidactiek en een keuzemodule. Allereerst verdiep je je in de kennis en vaardigheden die je nodig hebt als Docent Omgangskunde in het mbo. In de module Pedagogiek leer je hoe je een veilige en stimulerende leeromgeving creëert en hoe je kunt inspelen op de verschillende leerbehoeften van leerlingen.
De module vakdidactiek richt zich op de nieuwste ontwikkelingen in het onderwijs en de ontwikkeling van digitale didactiek. Je leert hoe je lessen actueel en boeiend maakt en je gaat aan de slag met hedendaagse thema’s, zoals Loopbaan & Burgerschap en 21e-eeuwse vaardigheden. Zo word je als student optimaal voorbereid op de onderwerpen en domeinen die van belang zijn voor je werk als leraar Omgangskunde.
In de keuzemodule (minor) kun je je verder verdiepen in je vak of in (aspecten van) het leraarschap. Het kan ook zijn dat je deze keuzeruimte juist benut om iets heel anders te doen dat bijdraagt aan je professionele ontwikkeling. Volg onderdelen voor een master, leer hoe je digitaal educatief materiaal ontwerpt of hoe je passend onderwijs aanbiedt. Voor deze module kun je ook eerder opgedane kennis en ervaring inzetten.
In de afstudeerfase van de opleiding Leraar Omgangskunde deeltijd volg je twee afstudeermodules: (handelingsbekwaam) docent en (onderwijs)professional. Je leert hoe je lessen ontwerpt, uitvoert en evalueert. Je ontwikkelt ook je vaardigheden in het zelfstandig ontwerpen van onderwijs. In de afsluitende module richt je je op je professionele identiteit als leraar. Je laat zien dat je nieuwe inzichten hebt verkregen op het gebied van vakdidactiek, pedagogiek en de onderwijsorganisatie. Bij deze module hoort ook een praktijkonderzoek. Na afronding van deze fase ben je helemaal klaar om als Docent Omgangskunde aan de slag te gaan.
Elke module bestaat uit maximaal zes toetsen. Als je alle modules van de deeltijdopleiding Omgangskunde haalt, krijg je een diploma.
Voor de lerarenopleiding geldt een Landelijke Kennisbasistoets. Meer informatie over deze toets vind je op: www.10voordeleraar.nl
Onderwijscatalogus
Onderwijsconcept
Met een flexibele deeltijdopleiding Leraar Omgangskunde geef je zelf voor een deel richting aan jouw studie: jij staat aan het roer! Dit betekent dat je samen met de opleiding de koers, de snelheid, de tijdsduur en je eindbestemming bepaalt. Dit uiteraard binnen de mogelijkheden die de opleiding kan bieden.
Zo ziet flexibel onderwijs eruit
- Bepaal samen met je studiecoach jouw leerroute.
- Volg de opleiding in je eigen tempo.
- Studeer op verschillende manieren: face to face, via online learning én op je eigen werkplek.
- De opleiding is opgebouwd uit modules van 30 EC’s (studiepunten). Heb je alle modules afgerond? Dan behaal jij je bachelor!
Onderwijsprogramma
Afhankelijk van je persoonlijke leerroute duurt de lerarenopleiding Omgangskunde deeltijd zo’n twee tot vier jaar. Het onderwijsprogramma bestaat uit acht modules van elk 30 EC’s (studiepunten). In totaal moet je 240 EC’s halen voor een diploma. Het tempo en de volgorde waarin je de modules doorloopt, bepaal je voor een deel zelf. De totale studielast verschilt per persoon.
Breng je al werkervaring of een diploma mee, dan kun je sneller je diploma halen. Op deze manier richt je een studie in die bij jouw ontwikkeling en studieambities past.
Je kunt deze opleiding Leraar Omgangskunde deeltijd in Leeuwarden volgen, maar het beroepsvoorbereidend deel ook deels in Groningen. De werkplaats is op maandag en woensdag geopend vanaf 16:00 uur
Vrijheid in deeltijd
Het onderwijsprogramma is opgebouwd uit acht modules. Je kunt zelf voor een deel de volgorde van de modules bepalen en in meerdere modules tegelijk werken. We stellen vast wat jij al kunt en weet. Breng je al werkervaring of een diploma mee, dan kun je sneller je diploma halen. Zo richt je de studie Omgangskunde deeltijd in die bij jouw ontwikkeling en studieambities past.
Studiecoach
Je wordt tijdens je hele deeltijdstudie Leraar Omgangskunde begeleid door een studiecoach. Samen stellen jullie een leerplan op. Iedere module start met een intake om te bepalen wat jij aan het eind laat zien en welke leeractiviteiten je doet op school, thuis of op de werkplek.
Het onderwijsconcept van de opleiding Leraar Omgangskunde
Design Based Education is het unieke onderwijsconcept van NHL Stenden. Zo ga je aan de slag met real-life vraagstukken, praktijkgericht onderzoek en innovatie. Zowel binnen als buiten de hogeschool werk je samen met de medestudenten, docenten en onderzoekers. Je leert door te doen en te reflecteren.
Lees meer over ons onderwijssysteem
Internationale mogelijkheden
Bij NHL Stenden kun je een internationale ervaring en interculturele vaardigheden opdoen. Je kan namelijk kiezen om een deel van je studie, kort of langer, in het buitenland door te brengen bij een van onze partnerinstellingen voor hoger onderwijs. Ook biedt ons wereldwijde netwerk mogelijkheden voor online samenwerking met internationale studenten van onze partnerinstituten aan relevante projecten en casestudy's.
X-Honours
Wil jij naast je studie nóg meer uit jezelf halen? Wil jij samen met studenten van andere opleidingen werken aan verrassende opdrachten uit het werkveld? Geef dan een boost aan jouw studie met ons excellentieprogramma X-Honours!
Projecten
Als onderwijsprofessional ben je continue bezig met ontwikkelingen en innovatie in het onderwijs. Daarom werk je bij onze onderwijsopleidingen vaak in een team aan realistische praktijkopdrachten.
Is dit de opleiding die je zoekt?
Ben je er van overtuigd dat deze opleiding bij je past? Schrijf je dan direct in, of kies een van de overige opties als vervolgstap!