Studenten Firda en NHL Stenden: "Pak eenzaamheid onder jongeren beter aan"

Afbeelding
Eenzaamheid, Firda

Veel jongeren voelen zich eenzaam. Dat kan variëren van het missen van wat gezelschap tot een stevige sociale angst. Maar één ding komt overeen: over eenzaamheid praat je niet. En as je dan toch iets of iemand zoekt om hier iets aan te doen, is het heel lastig om - op school of waar dan ook - je weg te vinden in wat er allemaal aan hulp is. Dat moet anders, stellen studenten van Firda en NHL Stenden na een breed onderzoek naar eenzaamheid onder jongeren in Leeuwarden.

Van mbo Sociaal Werk tot masterstudie Design Driven Innovation en van hbo-minor Verslavingskunde tot Hotelmanagement, uit allerlei opleidingen kwamen studenten samen om binnen het Atelier Sociaal Domein van onder meer Gemeente Leeuwarden in kaart te brengen hoe het welzijn van jongeren is te verbeteren. Eenzaamheid komt immers veel bij de huidige Generatie Z.

Hulp als het nodig is

In Leeuwarden is dat niet anders. Zo merkten Firda studenten in mbo-college Leeuwarden-Zuid dat de helft van hun schoolgenoten in een enquête en interviews aangaf best tevreden te zijn over de sociale activiteiten. Eén op de drie gaf te kennen het aanbod toch matig te vinden. En 85% wist niet waar op school hulp is te vinden als het allemaal even niet lekker gaat. ‘Het ís er wel’, stelde student Rutger Terpstra, ‘maar ’t is te weinig bekend’.

Studenten van hbo Integrale Veiligheidskunde constateerden dat NHL Stenden ermee bezig is om hulp onder de aandacht te brengen. De drempel kan voor studenten hoog zijn om hulp te vragen. Zeker onder jongeren die opgroeien met social media. Enerzijds bedoeld om te communiceren, aan de andere kant krijgen ze er ook voorgespiegeld dat een geweldig sociaal leven de norm is. Maak activiteiten ook niet te zwaar, adviseerde deze groep, en zet bijvoorbeeld sport in om ervoor te zorgen dat je tijd hebt om voorzichtig contact op te bouwen.

Dring vooral niks op. Zo merkten studenten van de Hotelschool dat studiegenoten druk voelden om zich aan te sluiten bij een studievereniging, omdat je er ‘anders buiten zou liggen’. Maak ruimte voor alternatieven, was hun advies, en maak eenzaamheid bespreekbaar. Als licht opstapje bedachten studenten CMD een Studio Badjas, waarin je in een ‘silent disco’ kunt kennismaken met gedachten bij een sociale angst.

Luister naar jongeren

Drempels moeten omlaag. Dan stap je er gemakkelijk overheen. Dat geldt zeker voor alles aan steunpunten en inloopplekken, waarvan we er in Friesland tientallen hebben. Maar vaak zijn ze niet bekend en bovendien is onduidelijk wat je hier kunt vinden, dus maakte een groep hbo’ers een goed overzicht om op internet vlot informatie te zoeken. Dan weet je wat je kunt verwachten.

Al met al is eenzaamheid een zeer complex probleem. Studenten van de master Design Driven Innovation op NHL Stenden slaagden er goed in om allerlei mechanismes in kaart te brengen, onder meer in zelfversterkende gedachten bij sociale angst en voorzieningen die te sterk op zichzelf zijn gericht om hierbij goed aan te sluiten.

Ook maakten deze masterstudenten een systeem om snel te kijken naar individuele oorzaken. Zit het in de taal? De studie? Familie? Maar bovenal: luister bij het maken van voorzieningen op dit gebied steeds goed naar jongeren zelf, naar wat zij nodig hebben. Hierin was de presentatie van alle onderzoeken donderdag in Leeuwarden dan ook een mooie stap.

Sustainable Development Goals

Dit nieuws draagt bij aan...